JEST TROCHĘ TAK, JAKBYM MIAŁA SWÓJ POKÓJ

Kilka miesięcy temu Matylda zapytała mnie, kiedy znów będzie miała swój pokój. Przyzwyczajona od maleńkości do swojego miejsca po przeprowadzce musiała dzielić pokój z Bratem. Nie tylko pokój, bo nawet łóżko mieli wspólne. Pytanie o własny pokój pojawiało się na tyle często, że poważnie zaczęłam rozważać zmianę mieszkania, jednak warunki finansowe w tamtym czasie kompletnie nam na to nie pozwalały. Mimo to postawiłam sobie za cel, że pokój dzieciaków zorganizuję tak, żeby każde z nich czuło się w nim jak najlepiej. 


Zorganizowanie przestrzeni na zaledwie ośmiu metrach kwadratowych jest sporym wyzwaniem, ale jak wiesz - nie ma rzeczy niemożliwych. Zaczęłam od zmiany koloru ścian. Po pierwsze dlatego, że były zniszczone, źle przyklejona tapeta, która odklejała się przy najmniejszym dotknięciu, po drugie były fioletowe - kolor pomniejszał i tak małe pomieszczenie, a poza tym estetycznie kompletnie do nas nie pasowały. Ściany są białe- najpiękniejsze, uniwersalne i minimalistyczne. Kolejne były rolety - mamy słoneczne mieszkanie, więc są one koniecznością - mieliśmy pomarańczowe, które pokoju nie zaciemniały prawie wcale, stąd decyzja o roletach zaciemniających - miałam, uwielbiałam i nie wyobrażam sobie innych. Noc jest nocą, a nie półmrokiem. Później łóżka- nie chciałam piętrowego, bo po pierwsze byłaby wieczna walka o to, kto ma spać u góry, po drugie nadal nie byłoby "dwóch pokoików" w jednym pomieszczeniu, dlatego dwa łóżka były koniecznością. Duże dla Mati, bo miałam materac, mniejsze dla Kajetana, żeby nie zabierać przestrzeni - istotna była wysokość łóżka, żeby zmieściły się pod spodem pudła z zabawkami. Podzielonymi zabawkami. Na koniec zostały dodatki. Stare ramki, pierwsze litery imion dzieciaków, pamiątki, kilka obrazków, girlanda i od razu zrobiło się przytulniej. Planujemy jeszcze zrobić małe biurko dla dwójki, które będzie na miejscu tego białego stoliczka, żeby i Kajetan i Matylda mogli jednocześnie tworzyć swoje arcydzieła. Jest prosto, skromnie i uniwersalnie. Choć dzieciaki zawsze miały oddzielne pokoje, to bawiły się przeważnie w jednym. Także miejsce do zabawy nie stanowiło większego problemu. Mimo to pomieszane zabawki Kajetana i Matyldy stawały się bardzo często powodem do kłótni. Możliwość podzielenia pokoju na pół i ustawienia po każdej ze stron rzeczy dzieciaków okazała się strzałem w dziesiątkę. Każdy ma swoje, podzielone, postawione, oddzielone. Wspólne są tylko książki, bo jakoś o nie się dzieciaki nie kłócą. Pokój jest mały, ale spokojnie spełnia swoją funkcję. Jest miejsce do spania, do tworzenia, do zabawy, czyli jest miejsce do wszystkiego. Dzieciaki są naprawdę zadowolone, a ja? Ja się jaram, kiedy słyszę:

"Mamusiu, jest trochę tak, jakby każde z nas miało swój pokój". <3

12 komentarzy:

 1. Jest przecudownie... tak, jak być powinno, a nawet lepiej :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały pokoik,dzieci zadowolone, mama sie postarała :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważne, że dzieciaczki mają swoją własną przestrzeń i są zadowolone ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem, dziecko powinno odpocząć po dłuższym siedzeniu przed komputerem. Wiadomo, że to źle wpływa na oczy, na kręgosłup. Dzieciaki są teraz coraz mniej aktywni, więc i w domu potrzebują takiego miejsca na dodatkowy ruch, na jakieś ćwiczenia. Można zamontować na przykład drabinkę gimnastyczną w domu. Zachęcić dziecko do ćwiczeń po siedzeniu przed komputerem czy po lekcjach, świetna przerwa moim zdaniem. https://malpiszon.pl/sklep/kategorie/drabinki-gimnastyczne/kometa-5/

  OdpowiedzUsuń
 5. Macie tam jakis fajny dywanik? Bo jeśli nie, to właśnie tego elementu brakuje mi tam w całej aranżacji. Jeśli nie chcecie stawiać na nic drogiego i jeśli chcecie wybrać dywan dobry jakościowo to powinniście zerknąć sobie na stronę https://sklepsindbad.pl/gatunki/optimal/ Na pewno będziecie zadowoleni z całej oferty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja to nawet nie pamiętam, kiedy pokój mojego syna wyglądał tak dziecięco. Teraz to już nastolatek i do małego dziecka mu bardzo daleko. Jego pokój to teraz dość ciemne kolory, konkretna aranżacja, no i duże gamerskie biurko, które od razu rzuca się w oczy. Ale oczywiście jest to jego pokój. Sam sobie wszystko wybrał i sam się wszystkim zajął. My tylko kupiliśmy materiały i meble.

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas najtrudniej było znaleźć krzesło do biurka dla dziecka, bo np. z biurkiem problemu żadnego nie było. Na szczęście pomocą zawsze służy internet i na stronie https://otomeble.pl/meble-dzieciece-i-mlodziezowe/fotele-krzesla-obrotowe-dla-dzieci-mlodziezowe.html udało się nam znaleźć bardzo fajne propozycje, więc w sumie każdy może sobie na to zerknąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. To bardzo uroczy pokój i na pewno dziecko będzie się czuło w nim świetnie. Dobrze, że są akcenty typowe dla dziecka przeciez to właśnie jego/jej świat, w którym ma sie czuć dobrze. Meble dla dzieci też dodają klimatu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny artykuł pełen merytorycznej treści. Zalecam również przeczytanie bloga tego człowieka https://www.gapik.pl/blog/

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie unikaj odpowiedzi na ważne pytanie. Czy chciałbyś odpowiednie biurko? Zajrzyj a odpowiedź nasunie się sama https://mkdesk.pro/czy-warto-kupic-biurko-na-zamowienie/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 ja-matka.pl , Blogger