PROJEKTY ALTAN - O CZYM MARZĘ?

Lato. Słońce. Całe dnie na dworze. To lato nie było dla nas łaskawe, na palcach obu rąk mogę policzyć dni, kiedy naprawdę było ciepło, kiedy bez kurtek przeciwdeszczowych wychodziliśmy na spacer. W ogródku spędziliśmy bardzo mało czasu, czego nie mogę odżałować, bo przecież po to kupiliśmy dom, żeby korzystać. Niestety nie mamy żadnego zadaszenia, żadnej altany. Stąd też decyzja o zbudowaniu czegoś w przyszłym roku, a dlaczego już teraz o tym piszę? Po pierwsze dlatego, żeby wiedzieć na jaki koszt się nastawić, po drugie dlatego, że łatwiej się funkcjonuje, kiedy mamy jakiś cel. 

Zdecydowaliśmy tym razem, że sami nie będziemy kombinować, bo często z tego naszego planowania nic nie wychodzi, a jak już coś wyjdzie, to w efekcie końcowym nie jesteśmy zadowoleni. Dlatego zaczęliśmy przeglądać projekty altan. I przepadliśmy. Powiem Ci, że patrzeć na projekt i wyobrażać sobie, że za jakiś czas takie cudo może się pojawić w naszym ogródku, to jakiś kosmos. 

No dobra, do rzeczy. Opowiem Ci najpierw, czego szukamy, co chcemy mieć w tej naszej altanie, a na koniec pokażę Ci projekty, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Altana musi mieć zadaszenie - nie wiem jeszcze, czy wystarczy takie zrobione z materiału, czy koniecznie będzie musiał być dach, ale musimy mieć możliwość schowania się przed deszczem. Oczami wyobraźni widzę nas, kiedy pijemy ciepłą herbatę, ja jestem owinięta kocem, dzieciaki tworzą swoje małe arcydzieła. Jest ciepło, deszcz delikatnie stuka o dach - jest dobrze. Jest tak, jak być powinno. Altana koniecznie musi być połączona z miejscem do przechowywania drewna, żeby móc napalić w kominku, kiedy nadejdą chłodne dni. Musimy też trzymać gdzieś rowery, kosiarkę i całą resztę około domowych narzędzi. Michał chce mieć miejsce do pracy - wiesz, stół z tymi wszystkimi śrubkami, śrubokrętami i różnymi dziwnymi urządzeniami. Generalnie sporo tego, ale jak się okazuje, wszystko jest do zrobienia. 

Zacznę od projektu, który przypadł mi najbardziej do gustu, który najbardziej się nadaje i jest taki piękny, taki idealny i tak naprawdę, to już zdecydowałam, ale pozostawiam nam jeszcze furtkę, bo do kolejnego lata daleko. 

Projekt budynku gospodarczego Murator GC101 Budynek gospodarczy WAJ3707
To jest spełnienie moich marzeń. Uwielbiam drewno i tą otwartą przestrzeń. Połączenie altany i tych naszych zakamarków. No petarda. Cały czas zastanawialiśmy się nad tym, czy budować z samego drewna, czy z połączenia z jakimś innym materiałem, ale biorąc pod uwagę nasze wiatry, to jednak wylane fundamenty mogą okazać się bezpieczniejsze. Jedną z odkrytych ścian osłoniłabym półprzezroczystą moskitierą, byłoby urokliwie. Do tego lampiony i trochę świecących lampek. Nie mogę się doczekać. 

Projekt altany G332 SLN2378
Zupełnie inna konstrukcja, inny styl. Bardziej zabudowane ściany, co fajnie mogłoby się sprawdzić własnie podczas deszczu. Do końca jednak nie jestem przekonana, czy potrzebujemy aż takiej konstrukcji, skoro do domu mamy zaledwie kilka kroków. Wszystko jest kwestią przemyślenia, ale póki co pozostawiamy sobie wybór.

Projekt altany A4 - altana ogrodowa z grillem BBH1003
Ta jest tak piękna, że gdybym tylko mogła, to już dziś zrezygnowałabym z tych wszystkich dodatkowych pomieszczeń na narzędzia i kosiarki. Niestety muszę myśleć racjonalnie. Dlatego pomyślałam, że część tej altany moglibyśmy dostosować do swoich potrzeb i zabudować ją tak, żeby mieć dwa w jednym. Nie wiem, jak się to będzie miało, jak projekt zostanie przekształcony, ale warto zobaczyć i przemyśleć, tym bardziej, że grilla, który jest w środku altany tak naprawdę nie potrzebujemy. 

Dziewczyny, pomóżcie. Który z projektów podoba się Wam najbardziej? Który od razu podbił Wasze serce? Może jednak możecie mi zasugerować coś innego? Może macie już swoje altany i wiecie, co się sprawdza, a co kompletnie nie. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. 

16 komentarzy:

 1. Mi najbardziej podoba się 1 projekt :) jest piękny i praktyczny :) 2 też fajna, ale opcja 1 wygrywa

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza altana 😍😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Fajnie, że czytają mnie ludzie z podobnym gustem do mojego. :-)

   Usuń
 4. Zdjęcia pięknego słonecznego ogrodu przywołały wspomnienia mi onego lata :-(

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie najlepsza druga, ale to Tobie ma się podobać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi podobają się wszystkie, ale zdecydowanie pierwszy projekt jest moim faworytem.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw jak tutaj malpiszon.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne są te altanki! Sama bym chciała taką koniecznie u siebie, dookoła wiadomo kwiaty posadzić, na https://florexpol.eu/115-nasiona-kwiatow możecie zamawiać nasiona. Jak dla mnie najlepsze ceny w sieci i ogólnie. A jaki wybór!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładnie się prezentuje aranżacja ogrodu, wszystko do siebie idealnie pasuje. Mała architektura robi nam fajny efekt i warto sobie takie miejsce do relaksu na świeżym powietrzu urządzić. Jeżeli nie mamy swojego domu i podwórka korzystajmy z małej architektury miejskiej i uroku parków.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja muszę kupić sobie dywan zewnętrzny do takiej altanki, bo tylko brud z zewnątrz się tam wnosi. Ostatnio bardzo fajne widziałam w ofercie na stronie https://carpetsandmore.pl/dywany/dywany-zewnetrzne/ i chyba się skuszę. A Wy jak? Kupowaliście coś takiego?

  OdpowiedzUsuń
 10. Sam robiłem ogród, też mam altankę i w ogrodzie takie rozwiązanie jest nowoczesne. Większość wyrobów betonowych kupiłem w Kost-Bet i jak szukacie inspiracji, to ogród z płytami tarasowymi wygląda świetnie - u nas objęło to podzielenie ogrodu na kilka części z ich użyciem.

  OdpowiedzUsuń
 11. taka altana to idealne dopełnienie ogrodu

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 ja-matka.pl , Blogger