JAK WYCZYŚCIĆ CZARNY ZLEWOZMYWAK?
Zlewozmywak. Ciężki wybór, trudna decyzja. Czasem o wyborze decydują finanse, czasem brak wiedzy. Bywa różnie. Nieważne. Kupiłaś zlew, jest zamocowany, pierwsze dni mijają i nagle pojawiają się smugi, zacieki, rdza... Jaka ja byłam wściekła, to możesz sobie tylko wyobrazić. W pierwszej chwili oczywiście dostało się M., bo ktoś musi być winny, później zaczęłam szukać co to, dlaczego. I nagle strzał, kupiliśmy tani, gówniany zlewozmywak. Kiedy go kupowałam, byłam przekonana, że kupuję najlepszy z możliwych. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że kupiłam zwykłe badziewie. Zaczęłam szukać sposobu, żeby zlew każdego dnia nie doprowadzał mnie do szału. Oczywiście znalazłam, co nie zmienia jednak faktu, że kupię nowy jak tylko kasa na to pozwoli.
Czego potrzebujemy?
* brudnego zlewozmywaka
* sody i octu
* gąbka
* ręczniki papierowe
* olej.
Jak wyczyścić czarny zlewozmywak?
Swój zlew myję takim sposobem raz w tygodniu, ale jeśli Twój jest bardzo brudny, to zrób to 2-3 razy w tygodniu, żeby wyprowadzić całość na prostą. Nie wiem z czego jest mój zlew, ponoć miał być z granitu, ale ja kompletnie się na tym nie znam. Znalazłam kilka informacji, które mówiły, żeby czarnych zlewów nie czyścić octem i sodą, bo mogą się odbarwiać, mój pozostał w jednolitym kolorze, ale dla pewności lepiej zrób próbę w najmniej widocznym miejscu albo przeczytaj, co producent pisze w instrukcji. Zlew, który widzisz na zdjęciach nie był szorowany przez dwa tygodnie, żebym mogła pokazać Ci prawdziwe efekty. Do dzieła.
Zlew najpierw myję płynem do naczyń, rozkręcam to, co się da i nakładam papkę z sody i octu. Nakładam w każde miejsce i pozostawiam na kilka minut. Później czyszczę gąbeczką, szoruję i spłukuję wodą. Wycieram do sucha, to bardzo ważne przy czarnym zlewie, żeby był suchy, bo to woda pozostawia te brzydkie zacieki niestety.
Kiedy zlew jest suchy, to biorę olej i ręcznik papierowy. Smaruję dokładnie cały zlew. Pozostawiam na chwilę i spłukuję letnią wodą. Wycieram do sucha i mam piękny, czarny zlew bez zacieków.
Jak Ci się podoba? Daje radę, prawda? Działaj i koniecznie pochwal się efektami.
Zastanawiam się też nad zaimpregnowaniem zlewu, może ktoś z Was robił coś takiego ze swoim? Macie jakieś doświadczenia?
Zlew wygląda jak nowy :) Muszę spróbować tej mikstury :)))
OdpowiedzUsuńSzkoda tylko, że trzeba co jakiś czas powtarzać szorowanie :-)
Usuńwygląda super czysto. u mnie na szczęście wystarczy gąbka i płyn do naczyń.
OdpowiedzUsuńZazdroszczę.
UsuńCzarne zlewy rzeczywiście są zmorą jeśli chodzi o czyszczenie. My mamy najzwyklejszy stalowy
OdpowiedzUsuńTeż taki miałam w poprzednim mieszkaniu i chętnie bym go widziała tez tutaj.
UsuńCałe szczęście, że mój zlewozmywak jest srebrny i łatwo utrzymać go w czystości.☺ Ale jak za kilka lat będziemy zmieniać kuchnię to dobrze wiedzieć jak wyczyścić ten ciemny, który mi się marzy ☺
OdpowiedzUsuńMożemy się zamienić, wezmę twój srebrny!
UsuńOd jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup czarnego zlewozmywaka. Moim zdaniem ten kolor najlepiej będzie się komponował z wnętrzem. Niestety sporo w sieci jest opinii o skomplikowanym utrzymaniu i można zwątpić… Po lekturze Twojego wpisu zdecydowanie wróciła mi nadzieja. Efekt „po” naprawdę robi wrażenie, a tak się składa, że składniki do tej mikstury mam zawsze pod ręką :) Myślę, że kupując solidny, czarny zlew, który cieszy się dobrymi opiniami, w połączeniu z Twoim patentem pielęgnacyjnym wszystko będzie OK. Serdeczne dzięki za podzielenie się, dodaję do zakładek!
OdpowiedzUsuńWitam, a ta papka z octu i sody to w jakiej proporcji?
OdpowiedzUsuńDziękuję! Mój zlew to już właściwie był biały, właśnie wyczyściłam go Twoim sposobem i choć jeszcze nie jest perfekcyjny to różnica jest ogromna! Mam nadzieję że jeszcze ze dwa razy i będzie j sam Twój! Dzięki za sposób!
OdpowiedzUsuńwwow
OdpowiedzUsuńEfekt jest naprawdę zaskakujący. Mam znajomych którzy nie są zadowoleni z takich zlewozmywaków ze względu na problem z doczyszczeniem . A tu jak widać da się tylko trzeba wiedzieć jak.
OdpowiedzUsuńDziękuję za radę, wygląda o niebo lepiej ale następny mój zlew będzie jasny albo metalowy.
OdpowiedzUsuńRady w porządku
OdpowiedzUsuńSam zdecydowałem się na zakup czarnego, granitowego zlewu w zestawie z ciemną, matową baterią. Wyglądają one w kuchni naprawdę nowocześnie i estetycznie, jednak mam problem z ich czyszczeniem. Dzięki za te wszystkie wskazówki, na pewno się do nich zastosuję!
OdpowiedzUsuńO tym jeszcze nie słyszałam, sama wypróbowałam ten sposób i jestem zachwycona efektem. Naprawdę dziękuje za ten wpis bo rozwiązał mój problem w stu procentach, nie spodziewałam się tak dobrego efektu.
OdpowiedzUsuńZawsze lubię kiedy domowe sposoby sprawdzają się lepiej niż te, które są reklamowane w TV. Sam do dzisiaj używam octu do odkamieniania czajnika czy też pralki, pozdrawiam i dzięki za przydatny wpis.
OdpowiedzUsuńJestem w szoku że to działa skoro jeden preparat wyklucza drugi . Soda jest zasadowa a ocet kwasowy . Z połączenia tego powstaje octan sodu , dwutlenek węgla i woda czyli mizerne środki czyszczące . Osobno ok ale razem ��. Chyba że biorąc pod uwagę proporcje 2:1 to do czasu kiedy oba środki nie zakończą reakcji to jeden przeważający to czyści
OdpowiedzUsuńOch znam temat! Mi się te czarne bardzo podobają , ale moja mama jak zmieniła to mówiła właśnie, że trudniej utrzymać je w czystości. Jak urządzałam swoją kuchnię to zdecydowałam się na zlewozmywak stalowy i nie żałuję. Wygląda super (mam taki nowoczesny) i mycie zajmuje kilka minutek :)
OdpowiedzUsuńEfekt ekstra. Wygląda jak nowy. Dziękuję za praktyczny pomysł.
OdpowiedzUsuńsuper pomysł :)
OdpowiedzUsuńŚwietny sposób. Dzisiaj spróbuję :)
OdpowiedzUsuńfcggfcfgcfcg
OdpowiedzUsuńZlew wygląda jak nowy, świetny sposób. Do tej pory używałam pasty sodowo-octowej do czyszczenia zatłuszczonych powierzchni, ale muszę go też wypróbować na moim zlewozmywaku granitowym. Co prawda jest jasny i nie widać na nim takich smug, ale jestem bardzo ciekawa efektu :)
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuń