JAK SOBIE RADZIĆ Z ANEMIĄ

Anemia, to inaczej niedokrwistość. Choroba, która najczęściej dotyczy kobiet. Przeważnie wykrywa się ją podczas zwykłego badania krwi - obniżony poziom hemoglobiny wskazuje na niedokrwistość. Niedobory żelaza, witaminy B12, czy kwasu foliowego są najczęstszymi przyczynami wystąpienia anemii. Tyle z teorii, która do niedawna była mi zupełnie obca. Po wykonaniu podstawowych badań swoich i Matyldy, okazało się, że ja mam anemię, a Mati ma delikatnie obniżone stężenie hemoglobiny.


Osłabienie i zmęczenie tłumaczyłam sobie ciążą, jednak ostatnio wszystko się nasiliło, więc pomyślałam, że badanie krwi rozwieje wątpliwości. I tak też się stało. Okazuje się, że bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, bladość skóry, to podstawowe objawy anemii. Z racji ciąży musiałam zacząć działać od razu, więc biorę żelazo przepisane przez lekarza, jednak z poziomem hemoglobiny Matyldy postanowiłam powalczyć komponując jej dietę w taki sposób, żeby zawartość potrzebnych witamin była odpowiednia.

W wzbogacić dietę?

- witamina C - pomaga podczas wchłaniania się żelaza (cytrusy, pomidory, truskawki)
- herbata z pokrzywy
- czerwone mięso, wątróbka, królik,
- sok z buraka, brokuły, szpinak, papryka
- suszone owoce, pestki dyni,
- płatki owsiane, kasze.

Anemia w ciąży zdarza się dość często. Jeśli zareagujemy dostatecznie wcześnie, to nie prowadzi do żadnych powikłań, jeśli jednak nie zadbamy o zdrowie podczas ciąży, to niedobór żelaza może mieć przykre skutki dla dziecka - przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową, czy we wcześniejszych etapach ciąży może doprowadzić do powstania wad wrodzonych dziecka.

Badania podczas ciąży są bardzo ważne, bo nie dbamy tylko o siebie, a także o małego człowieka, którego nosimy pod sercem. Drogie mamy i przyszłe mamy - róbcie sobie wyniki, róbcie badania swoim dzieciom, bo morfologia wykonana nawet raz do roku może wiele powiedzieć o Waszym zdrowiu, zdrowiu dziecka, czy Waszego męża.

8 komentarzy:

  1. Podobno też sok z aloesu taki prawdziwy nie dosładzany ma dużo żelaza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na szczęście nie miałam anemii w ciąży ani potem,może krótko po porodzie, ale jest to rzeczywiście bardzo częste. Myślę że jeśli jest taka możliwość można przed ciążą i w trakcie zjadać dużą ilość naturalnych składników które zawierają żelazo, aby potem nie trzeba było prać tych tabletek, bo niestety powodują zaparcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nigdy nie miałam anemii, wyniki przed ciążą ok, do teraz wszystko było w porządku, aż nagle skończyły się pokłady żelaza i hemoglobina spadła niestety :-(

      Usuń
  3. Również miałam anemię, pamiętam że czułam się wtedy bardzo źle i zganiałam to na przemęczenie. A badania pokazały z czym się zmagam https://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka/poznan , od razu lekarz wdrożył leczenie. Wcale nie jest łatwo wyjść z anemii, trzeba obserwować jak organizm reaguje na leki, czy badania się poprawiają.

    OdpowiedzUsuń
  4. A słyszałaś może o helicobacter pylori objawy? Ostatnio na stronie https://biogaia.pl/zastosowanie/dorosli/helicobacter-pylori/ wpadły mi informacje na ten temat, a jeśli tylko coś takiego mnie zainteresuje, to od razu czytam. Nie mówi się o tym wiele, ale może warto mieć jakieś informacje.

    OdpowiedzUsuń
  5. A macie może jakieś sprawdzone miejsce, w którym zrobię rentgen w Krakowie? Coś na takich zasadach - https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/rtg/ ? Gdzie jest to możliwe?

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę, że zdrowie jest najważniejsze i trzeba o nie dbać, a są osoby, które mają naprawdę różnego rodzaju problemy zdrowotne. Ja aktualnie czytam o czymś takim, jak pięta Haglunda. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób się objawia, to koniecznie zerknijcie na stronę https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/pieta-haglunda/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 ja-matka.pl , Blogger